Gdzie z psem spędzić weekend na Śląsku

Śląsk nie tylko węglem stoi. Jak się okazuje, Górny Śląsk to ogrom zieleni i pięknych lokacji. Kilka z nich odwiedziłam razem z Chomiczkiem i Fadziochem podczas urlopu macierzyńskiego w ramach #zlamatkatrip, a teraz zabieram was na podróż w te urokliwe miejsca – zapnijcie pasy!

Zamiast siedzieć w domu i wróżyć z dziecięcych pieluch niczym z fusów, zapakowałam psa, dziecko i siebie, dałam małżonkowi buziaka i ruszyłammap przed siebie :)

#zlamatkatrip #gdziespomiedzykielcamiakrakowem #psiewedrowki #goryswietokrzyskie #polskiedrogi

A post shared by Ja, Frelka (@jafrelka) on

Dzień pierwszy:

Jadąc do Katowic warto zatrzymać się przy Spodku. Sam budynek wygląda kosmicznie, a od kiedy zrewitalizowano okoliczny teren wygląda fenomenalnie.

IMG_7312

DSC_9473

DSC_9475

DSC_9477

W okolicy wartym zobaczenia jest pomnik Powstańców Śląskich oraz Superjednostka – jeden z największych bloków mieszkalnych w Polsce: 762 mieszkania, powierzchnia użytkowa: 37 349 m², 51 m wysokości.

IMG_7341

Na pyszną kawę i coś słodkiego, lub bardzo dobrego bajgla warto wstąpić do psolubnego Kafeja. Teraz obieramy kierunek na najpiękniejszą dzielnicę Katowic –  Nikiszowiec! Po drodze punktem obowiązkowym musi być Galeria Szyb Wilson:

IMG_7367

 

A sam Nikisz urzeka pięknem i niesamowitym klimatem – tutaj czas się zatrzymał.

IMG_7375

IMG_7389

IMG_7418

Uroczym miejscem jest także pobliski Giszowiec, natomiast ja na zakończenie dnia polecam albo 3 stawy w Katowicach albo odleglejszą Pogorię III, z której zdjęcia zobaczycie poniżej.

_MG_2127 _MG_2148

Zachowajcie siły na kolejny dzień bo im więcej miejsc wymieniam tym więcej mi do głowy przychodzi, a ciężko wszystko w jeden dzień zobaczyć ;)

Na dzień drugi zabiorę Was w drugą stronę. Wycieczkę zaczniemy od Radiostacji gliwickiej – najwyższej drewnianej konstrukcji w europie , mierzy 111 metrów. Budowla ta miała duże znaczenie historyczne, dla zainteresowanych polecam poczytać o prowokacji gliwickiej.

IMG_7423

IMG_7428

Coby schłodzić łapki a także zmęczone dniem poprzednim stopy można podjechać albo nad jezioro Dzierżno, albo nad Jezioro Pławnowice – osobiście wolę drugą opcję ale poza sezonem :)

_MG_8433

_MG_8440

W Rudach Raciborskich można w zasadzie spędzić cały weekend spacerując po przepięknym parku i okolicznych lasach:

IMG_7148

IMG_7176

Do pocysterskiego zespołu klasztorno – pałacowego w Rudach można wejść z psiakiem, natomiast na wejściu wita nas tabliczka informująca, że czworonóg musi być na smyczy i w kagańcu. Fadziochowi w połowie spaceru zdjęłam namordnik i nikt nawet na to uwagi nie zwrócił, a sporo ludzi się tam kręciło. W kompleksie tym można nawet urządzić spływ kajakowy :)IMG_7212

IMG_7214

Jeśli podróżujecie bez psiaka to dodatkową atrakcją nie tylko dla dzieci będzie zabytkowa stacja kolei wąskotorowej w Rudach:

IMG_1080

IMG_1091

IMG_1147

O tej miejscówce poopowiadam jeszcze przy najbliższej okazji bo mam całą masę zdjęć i chcę Wam je pokazać :)

IMG_1827

Jeśli mało Wam chodzenia to w celu posilenia się należy podjechać na ryneczek do Gliwic – tam gdy tylko robi się ciepło cały plac tętni życiem i ogródkami piwnymi :)

Żeby żadna miejscówka Wam nie uciekła, łapcie mapkę z podziałem na dwa dni i zaznaczonymi lokalizacjami obiektów:

 • nie miałem pojęcia o tych miejscach, dzięki za ciekawy przewodnik :)

 • WildJack Joker

  Zapraszamy z Dżokerem na inne pogorie w Dąbrowie jak i do Sosnowca :)

  • inne pogorie też nie są nam obce ale to jeszcze zanim psiaka mieliśmy :) a Sosnowiec ma piękne zakamarki :)

 • Patrycja Noglik

  Na kolejne podróże po Śląsku Oskar poleca Kalety Zieloną :)
  Więcej na ten temat na naszym blog: http://copowieoskar.blogspot.com

  Pozdrawiam ;)

  • tam nas jeszcze nie było, co polecisz do odwiedzenia?

   • Patrycja Noglik

    Malownicze tereny podczas 9 km spaceru Zieloną Pętlą, która prowadzi brzegiem zalewu Zielona jak i w lesie :)